هیات اسکیت خراسان رضـوی

Razavi Khorasan Skating Board

امروز
۲۹ تیر ۱۴۰۳
July 19 ,2024

معرفی اسکیت هاکی

 

مشخصات بازی اسکیت هاکی

اسکیت هاکی یک بازی گروهی است که همراه با اسکیت همه بازیکنان یک عدد چوب هاکی را نیز با خود حمل می کنند قوانین و مقررات برگزاری مسابقات قهرمانی بین المللی هاکی توسط کمیته بین المللی اسکیت هاکی

CIRILH تعیین شده و این کمیته سازمانی زیر نظر فدراسیون بین المللی اسکیت FIRS  می باشد.

 

 

این رشته اسکیت خود به سه بخش:

– هاکی رولر

– اینلاین هاکی

– هاکی روی یخ

 

هاکی رولر

یک ورزش تیمی است که در تعدادی از کشورهای آمریکای‌لاتین محبوبیت قابل‌توجهی دارد.

دو تیم پنج‌نفره (چهار اسکیت باز و یک دروازه‌بان) سعی می‌کنند با چوب خود توپ را به سمت دروازه حریف شوت کنند. توپ را تنها می‌توان با چوب به حرکت درآورد، نه اسکیت، در غیر این صورت خطا خواهد بود

این رشته در ایران در سال ٧٠ شروع شد و سال ٧۵ به دلیل وجود نداشتن تجهیزات رولر هاکی و وارد شدن تجهیزات اینلاین هاکی این رشته جای خود را به اینلاین هاکی داد.

این رشته در المپیک بارسلونا از رشته های برگزار شده در المپیک بود

۲.خلاصه ای از قوانین مسابقات رشته تحت پوشش خود

حداکثر در پنج سطر

این بازی دو نیمه 25دقیقه به اضافه 5  دقیقه استراحت دارد .

بازیکنان – از جمله دروازه‌بان تیم goalie – از کفش‌های quad ‌ استفاده می‌کنند، در حالی که کفش‌های inline skates فقط در اینلاین هاکی  به کار می‌روند.

تماس بیش از حدبین بازیکنان در رولر هاکی خطا میباشد و برخلاف اینلاین هاکی و آیس هاکی و ممنوع است.

رولر Hockey  نماینده ورزشهای اسکیتی در بازی‌های المپیک تابستانی ۱۹۹۲ در بارسلون بود.

 

اینلاین هاکی

از سال ١٣٧۴ فعالیت خود را در پارک ملت تهران شروع کرد و از سال ۸۳ وقتی زیر نظر فدراسیون همگانی بود پا به مسابقات اسیایی گذاشت و تیم اینلاین هاکی از سال ۸۳ تا کنون توانست دو مقام سومی یک‌مقام دومی و قهرمانی اسیا رو در سال ۹۷ بدست بیاورد .

 در این رشته هر تیم حداکثر باید شامل ۱۶ بازیکن و ۲ دروازه بان باشد و ۴ نفر بازیکن و یک دروازه بان درون زمین برای انجام بازی قرار  میگیرن خطا های هاکی به صورت ۲دقیقه ای هست و اگر هر بازیکن ۳خطای ۲دقیقه ای انجام بدهد از ادامه بازی محروم خواهد شد

 

هاکی روی یخ

هاکی روی یخ از رشته‌های ورزشی پرطرفدار است که در آمریکای شمالی(ایالات متحده و کانادا) تنها هاکی نامیده می‌شود. بازی هاکی، یک بازی تیمی است که بر روی یخ انجام می‌شود. ورزشِ هاکی در کشورهای سردسیری که فصل سرما و یخبندان در آنان طولانی است دارای محبوبیت بسیار زیادی است، به صورتی که در کشورهای اسکاندیناوی و کانادا هاکی ورزش اول آن کشورها به حساب می‌آید. هاکی یکی از چهار بازی اصلی در آمریکای شمالی است که لیگ فوق حرفـه‌ای آن کـه به لیگ برتر مشهـور است و بـا نـام لیگ ملی هاکی NHL و بـرای زنـان بـا نـام لیگ ملی هاکی زنان NWHLدارای محبوبیت و طرفداران زیادی است.

‎هاکی در فصل سرما، ورزش ملی کانادا و محبوب‌ترین بازی ورزشی در کشور فنلاند است. هاکی همچنین در بخش‌هایی از ایالات متحده آمریکا از جمله در شمال شرقی، مرکز و آلاسکادارای طرفداران بسیاری است.

‎بازیِ «هاکیِ روی یخ» ورزشی بسیار فیزیکی است که در آن سه عاملِ سرعت، تکنیک و قدرت فیزیکی یا قدرت جسمانی نقشی اساسی را ایفا می‌کنند.

فعالیت هاکی روی یخ ایران از کمپ یک روزه تیم ملی اینلاین هاکی ایران در ایتالیا در سال ٩۵ شروع شد

در همان سال تیم ایران به کمپ کشور قزاقستان و کمپی در کشور إمارات اعزام شد و پس از برگزاری یک مسابقه دوستانه در کشور مالزی عازم مسابقات المپیک زمستانی ساپورای ژاپن شد

و متاسفانه بنا به دلایلی تیم ایران در این مسابقات نتوانست از ١٣ بازیکن ٢ ملیتی خود استفاده کند و با ٨ بازیکن بازیهاى خود را بصورت دوستانه در این تورنومنت ادامه داد.

‎این بازی شامل سه سِت ۲۰ دقیقه‌ای می‌باشد و زمان بازی فقط هنگامی محاسبه می‌شود که توپ در حال حرکت باشد. در بازی‌های غیرحرفه‌ای و بازی‌های کودکان، زمانِ هر دورۀ بازی گاهی کوتاه‌تر خواهد بود. اگر در پایان ستِ سوم نتایج مساوی بود وقت اضافه نیز در نظر گرفته می‌شود و اولین تیمی که گل به ثمر برساند برندۀ آن مسابقه می‌شود.

 

2-1- مشخصات کالبدی اسکیت هاکی

تجهیزات مورد نیاز این رشته شامل اسکیت،دستکش،چوب،کلاه،وایزر، پدسینه، شلوارک هاکی،گارد پا، آرنج بند،و شلوار میباشد و فریم این اسکیت ها کوتاه است و اغلب قابلیت تبدیل به سیستم راکر را دارا می باشد زیرا به اسکیت باز اجازه میدهد چرخشها ، دور زدنها و تغییر مسیر های سریعی داشته باشد. چکمه و فریم این اسکیت از پلاستیک سنگین به منظور حفظ  پایداری برای حرکات خشن در بازی هاکی طراحی شده است.این اسکیت ها دارای چرخهایی با قطر 70 تا 72 میلیمتر هستند که باعث پایی آوردن مرکز ثقل می شود .

ورزشکاران در طول بازی از چوب هاکی که شامل دسته و تیغه است برای ضربه زدن به توپ استفاده می کنند. جنس این چوب ها باید مقاوم و سبک باشند و طول این دسته ها از سر تا انتهای پاشنه نباید از 150 سانتی متر تجاوز کند . طول تیغه متصل شده به دسته نیز نباید از 32 سانتی متر بیشتر باشد. سرتا سر پهنای تیغه بازیکنان نباید کمتر از 5 و بیشتر از 9 سانتی متر باشد. برای دروازه بانان در قسمت دسته چوب حداکثر پهنا 13 سانتی متر و در قسمت تیغه حداکثر پهنای مجاز 14 سانتی متر است. طول تیغه دروازه بانان نیز حداکثر 39 سانتی متر است.

تصاویری از تجهیزات اسکیت هاکی

 

 

 ابعاد زمین بازی اسکیت هاکی

مسابقات قهرمانی جهان باید در زمین یک سطح و صاف از جنس چوب ، آسفالت ، سیمان ، کفپوش ورزشی و یا هر سطح مناسب دیگری و در ابعاد 30 در 60 متر انجام گیرد. زمین بازی باید دارای گوشه های منحنی شکل بوده تا مانع حرکت توپ  در زمین نگردد. اما در مسابقات غیر از قهرمانی جهان ابعاد زمین می تواند بین 20 تا 30 متر در عرض و 40 تا 60 متر در طول باشد. دور تا دور زمین باید توسط دیواری چوبی یا از جنس فایبر گلاس با ارتفاعی بین 101 تا 122 سانتی متر محصور شود.

 

 

دروازه ها از یک لوله آهنی مستطیل شکل که ارتفاع داخلی آن 105 سانتی متر و عرض داخلی آن 170 سانتی متر تشکیل شده است.

 

 

 

 

رئیس انجمن اسکیت هاکی

قوانین اسکیت هاکی

طراحی سایت

سایت خبری - سایت فروشگاهی - سایت ثبت نام - سایت شخصی - هوش مصنوعی و ...

ایمان رشیدی